Rubriky
Linuxové distribuce

Accessible coconut, Linux pro začátečníky

V několika minulých dnech jsme pro vás testovali novou distribuci, určenou primárně pro nevidomé. Ačkoli systém vypadá velice dobře, pro začátečníky může být jeho používání obtížné. Proč?

Co je to Accessible §Coconut?

Accessible Coconut je linuxová distribuce, sestavená pro nevidomé uživatele. Vyvíjí jej komunita Cocofrix. Jedná se o modifikovanou verzi Ubuntu 16.04 LTS (long term support) s nejnovějšími a11y (Orca, Brltty) balíčky a dalšími vylepšeními. Jako desktopové rozhraní je použito Gnome ve variantě flashback, což je velkým přínosem pro ty, kteří mají zkušenosti se starým Gnome 2, nebo Mate desktopem. Systém jako takový je velice dobrý, avšak má pro české i slovenské uživatele jednu zásadní slabinu a tou je čeština a slovenština, není standartně v seznamu jazyků, na které lze systém po instalaci přepnout. Instalovaný systém je totiž v základu v angličtině s anglickým rozložením klávesnice a češtinu popř slovenštinu je tak třeba dohrát ručně, což závisí na zkušenostech uživatelů.

Shrnutí

Accessible Coconut je jistě dobrý nápad, používání je opravdu jednoduché, při instalaci se nevytváří žádný uživatel ani heslo, to je jednotné a najdete jej přímo na stránkách Cocofrix, obsahuje celou řadu užitečných aplikací a to ve verzích zcela, nebo téměř přístupných, obsahuje také různé modifikace samotné čtečky obrazovky, avšak absence výběru jazyka a rozhraní klávesnice při instalaci, případně snadná změna jazyka a klávesnice po instalaci z něj nedělá příliž přátelský systém pro ty uživatele, jejichž jazyk není v seznamu jazyků, na které lze systém snadno přepnout. Pokusíme se s komunitou Cocofrix domluvit na přidání české a slovenské jazykové podpory přímo do systému, včetně patřičných rozložení klávesnic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.