Vítám vás na hlavní stránce zabývající se linuxovou distribucí Accessible Coconut. Pokud vás zajímá operační systém Linux a jste zrakově postižení, tak jste tu správně.

Na této stránce naleznete vždy nejčerstvější informace o dění koelm Accessible Coconut a odkazy ke stažení aktuálních verzí souborů.

Co je Accessible Coconut?

Nejprve si řekněme, co je to Linux. Linux je označení pro otevřený operační systém, který spolu se systému Windows a macOS patří mezi nejpoužívanější systémy na osobních počítačích. Linux je nabízen v mnoha “příchutích”. Takovým verzím se říká linuxová distribuce. Některé mohou být pro osobní počítače, jiné pro servery, jiné třeba pro mobilní telefony atd. No a jedna z takových distribucí je určena především zrakově postiženým uživatelům a jmenuje se Accessible Coconut.

Accwessible Coconut je distribuován firmou Cocofrix z Indie. Odvedli velký kus práce. Bohužel ale Accessible Coconut nemá ihned po spuštění k dispozici češtinu. Proto jsem vytvořil upravenou verzi Accessible Coconut CZ, které se týká tato stránka. Pro více informací čtěte dál.

Kde získat Accessible Coconut?

Z této stránky si můžete stáhnout českou mutaci distribuce Accessible Coconut nazvanou Accessible Coconut CZ. Pod tímto odstavem budou dva odkazy. První vede na obraz distribuce, což je soubor s příponou .iso a tento obraz později bude třeba nahrát na USB disk nebo DVD. Druhýá soubor má příponu .md5 a je to tzv. kontrolní součet. Umožní vám ověřit vhodným programem, že stažení obrazu s příponou .iso proběhlo v pořádku a nenastaly žádné chyby.

ISO obraz je zde: Accessible-Coconut-cz-18.04.04-2018.11.01-amd64.iso.

Kontrolní součet je zde: Accessible-Coconut-cz-18.04.04-2018.11.01-amd64.md5.

Pokud byste si chtěli stáhnout originální neupravenou verzi Accessible Coconut, pak vás odkáži zde.

Další informace

Momentálně je tato sekce trochu v rekonstrukci, ale dejte mi ještě chvilku času.

Zatím se můžete nejvíce informací dovědět z handoutu, který jsem sepsal v rámci ukázky Accessible Coconut CZ na Podzimní Agoře 2018. Handout je tady.