Rubriky
Nezařazené

Aneb když je málo vývojářů

Málokdo ví, že o celý vývoj grafického linuxového odečítače obrazovky Orca se již několik let stará jeden jediný člověk plus pár překladatelů. Není to málo? Je. Proč? Jaké jsou, nebo jaké mohou být důsledky?

Vývoj odečítače Orca byl zprvu finančně podporován. Cílem totiž bylo vytvořit odečítač obrazovky pro operační systém SunOS a proto společnost Sun Microsystems vložila nemalé finanční prostředky a platila mnoho vývojářů, díky kterým se tento malý odečítač dostal na takovou
úroveň, jakou má dnes. Avšak z tohoto záměru nakonec sešlo. Co s Orcou dál? Vyvíjet či nevyvíjet? V té době již měla Orca mnoho uživatelů a to v mnoha linuxových distribucích a tak se Orca stala součástí grafického prostředí Gnome a projektu se ujala společnost Igalia, avšak počet vývojářů byl značně omezen a to pouze na jednu ženu. Je to dostačující, nebo ne? Ze svého pohledu musím říct, že jeden vývojář resp vývojářka na tak rozsáhlý projekt je opravdu málo a je to vidět. Mnoho věcí není dotažených, mnoho věcí není vůbec zavedených a vývojářka pochopitelně nestíhá. Otázkou však zůstává, jak dlouho se dá tento stav udržet, protože ač se může odečítač Orca zdát na první pohled stabilní a dostačující, na profesionální práci se bohužel mnohdy používat nedá. Příkladem je Libre Office a jeho tabulkový procesor, ale také Libre Office Writer, kde opravdu chybí i relativně základní funkce, jako je automatické ohlašování změn formátování při práci s dokumentem bez nutnosti po každé změně restartovat odečítač, nebo automatické ohlašování změny čísla strany při procházení dokumentu. Když jsem vývojářku ohledně této věci kontaktoval naposledy asi před dvěma měsíci, odepsala, že si to zapíše do tzv. todolistu, což v praxi znamená, že se těchto základních funkcí nemusíme nikdy dočkat. Problémy jsou ale i v samotném Gnome Desktop, to je už ale věc vývojářů samotného grafického prostředí, zkrátka při programování nedodržují postupy pro přístupné aplikace, což je v rozporu s jejich mottem.

Odečítač obrazovky Orca je free software a může jej vyvíjet naprosto kdokoli, tedy pokud umí programovat v jazyce Python a s ním souvisejících modulech. Kdyby se vytvořil team lidí, jako je tomu u odečítače Nvda pro Windows mnoho věcí by se změnilo, především by se razantně zrychlil vývoj samotného odečítače, nehledě na fakt, že když je jeden vývojář a něco se třeba stane a nebude moct ve vývoji pokračovat, projekt nezanikne, protože zde bude vývojářů více.

Další otázkou zůstává, proč, když je Orca free software se nikdo k vývoji nehlásí. Je to zejména tím, že uživatelská základna zrakově postižených uživatelů je prostě malá a velká část z této základny se dodnes výhradně spoléhá pouze na konzolové ovládání a tím pádem i na konzolové odečítače obrazovky. A není se čemu divit, protože konzolové odečítače, které existují jsou prostě dokonalé a přesto, že se nevyvíjí, dodnes fungují a fungovat budou. Tedy do doby, než je distribuce přestanou podporovat, což se u takového Debianu pravděpodobně nikdy nestane.

Donate systém? Nikdo o něj nestál

Mnoho free software aplikací podporují donate systém. To znamená, že můžete poslat libovolnou částku, která může být využitá například pro další vývoj. Pokusil jsem se tohle navrhnout i pro odečítač Orca, avšak nikdo o to nestál. Ze samotného Gnome mi neodepsal nikdo a vývojářka Orca mi odepsala, že ji Igalia platí. Sice ne nijak závratně, ale platí a jestli chci pomoct, mám se připojit k překladatelům. To je sice hezké, ale ve vývoji odečítače to nijak nepomůže. Situaci tak a nejsem sám, pokládám za zoufalou. Stále však věřím, že se najde skupina lidí, kterou zpřístupnění Linuxu zaujme a připojí se k vývoji tohoto odečítače obrazovky. Já sám se připojit nemohu, protože jednak Python vůbec neovládám a můj čas, který bych se tomu mohl věnovat je zcela minimální. Jste-li programátor či programátorka a zaujal-li vás tento článek, prosím za všechny nevidomé uživatele, připojte se prosím, pomůžete tím tak počítače ještě více zpřístupnit nevidomým uživatelům, kteří se tak nebudou muset spoléhat výhradně na komerční operační systémy.

Externí odkazy

Orca wiki
Igalia: Open Source Consultancy
Gnome

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.