Rubriky
Články

Antergos končí, Rebornos začíná

V minulých měsících jsem sepisoval recenzi na Arch Linux, který zvládne nainstalovat opravdu každý, neboť Antergos nebyl nic jiného, než Arch live s instalátorem. Jenže vývojáři najednou ohlásili konec.

Antergos byl vlastně čistý Arch Linux, jediné, co vlastně vývojáři Antergosu udělali bylo přidání instalátoru
a wallpaperů. Instalátor byl navíc krásně přístupný a umožňoval projít celým procesem Arch Linux, bylo možné si i vybrat desktopy a co víc, zaškrtnout, že chcete instalovat balíčky pro přístupnost. Jenže to vše je pryč, ačkoli stránky ještě fungují a můžete si stáhnout poslední iso obraz z dubna tohoto roku, systém si již nenainstalujete, protože repozitáře, které instalátor využíval jsou již vypnuté a instalace tak selže na stahování balíků s názvem antergos. Naštěstí, existuje něco, co již existovalo i za dob existence Antergosu, jmenuje se to Rebornos. Ačkoli je nutné přiznat, že díky konci Antergosu také nejsou v jednoduché situaci.

Rebornos je vlastně Antergos, který obsahuje vylepšení, na která neměli vývojáři Antergosu čas. Využíval jak repozitáře Antergos, tak jejich instalátor. Díky konci projektu Antergos však nejde instalovat ani Rebornos. Z posledního iso obrazu byl dokonce instalátor úplně odstraněn a systém tak slouží výhradně pro testování. Nicméně do budoucna je plánován instalátor vlastní a i uživatel Arch začátečník bude mít opět možnost si nainstalovat prakticky čistý Arch Linux, aniž by se musel učit hordu příkazů a postupů. O dalším vývoji situace vás budu informovat v sekci články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.