Rubriky
Linuxové distribuce Nezařazené

Antergos, přístupný Arch s grafickým instalátorem

Jste-li pravidelnými čtenáři tohoto blogu o přístupném Linuxu, jistě jste si všimli, že se tu již párkrát psalo o Arch Linuxu. Zejména o tom, jak je těžké jej nainstalovat a jak jsme to s kolegou nedokázali. Dnes přicházím s ideálním řešením čistého Archu v podobě distribuce Antergos.

Co je to Antergos?

Antergos je linuxová distribuce založená na populární distribuci Arch Linux. Od klasického Archu se liší tím, že jde o live systém, na kterém si můžete nejdřív vše vyzkoušet a teprve potom nainstalovat. Navíc obsahuje kromě Arch repozitářů také přídavný repozitář, ve kterém najdete pár aplikací, které vyvíjí komunita Antergosu, zejména však grafické pozadí pro Grub a plochu.

Dvě verze, mluví jen jedno

Antergos lze stáhnout ve dvou verzích. Minimal a dvd. Zpřístupnění však zatím lze aktivovat pouze ve verzi dvd.

Příjemný instalátor

K instalaci systému slouží aplikace Cnchi. Je to příjemný instalátor, jeho přístupnost však není dokonalá. Nejsou popsaná tlačítka zpět a dále, avšak jiné prvky mluví naprosto perfektně. Můžete si vybrat mimo jiné i desktop, který chcete používat, můžete zaměnit výchozí webový prohlížeč Chromium za Firefox, doinstalovat podporu aplikací pro Windows, povolit AUR a tak dále.

Přihlašovací obrazovka

Jedinou, ale dost podstatnou slabinou celého systému je login screen. Jako display manager je použit lightdm, ale bez jakékoli podpory zpřístupnění. Přihlášení se tedy provede tak, že po nabootování přihlašovací obrazovky zmáčkneme enter, zadáme heslo a enterem vše potvrdíme. Chcete-li mít přístupný login screen, doporučuji zaměnit přihlašovací obrazovku za gdm.

Celkový dojem

Systém mi běží na laptopu měsíc a je to ta nejlepší distribuce, kterou jsem kdy zkoušel. Není přeplácaná softwarem vyvíjeným výhradně komunitou Antergos, během instalace si můžete mnoho věcí přizpůsobit. Systém je velmi rychlý a stabilní.

Budoucnost Sonaru na Antergosu

Před pár měsíci jsem zde recenzoval distribuci Sonar pro nevidomé. Po zjištění, že je Antergos přístupný komunita starající se o projekt Sonar zvažuje, že další verze Sonaru bude postavena právě na Antergosu. To by znamenalo dodělání zpřístupnění instalátoru a také minimal verze.

Kde stáhnout Antergos?

Antergos si můžete stáhnout ze stránek Antergos.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.