Rubriky
Linuxové distribuce

Debian 10, stabilní, rychlý a tichý

V minulých dnec vyšla oficiální verze oblíbené distribuce Debian s kódovým označením Buster. Jde již o verzi 10.0, která bude LTS (long term support) a bude podporovaná 5 let. Obsahuje kernel ve verzi 4.19, Gnome 3.30, Mate 1.20 a další aktualizovaný software.

Instalátor

Po nabootování média se ozvou dvě relativně dlouhá pípnutí namísto jednoho vysokého dlouhého a pro mnohé nepříjemného, což považuji za velké plus. Pak stačí napsat písmenko s jako Simona, dát enter. Po chvýli se ozve, že máte zmáčknout enter pokud slyšíte zvuk. Následně se ozve výběr jazyků. Po zvolení češtiny (číslo 16) se espeakup přepne do českého jazyka a zde došlo k obrovským opravám. Espeakup totiž konečně akceptuje češtinu i s háčky a čárkami, instalace je tak konečně celá řádně srozumitelná. Během instalace espeakup nepadá a není tak již nutné mít připojený braillský řádek. Navíc bravurně zvládá pokročilé dělení disku, včetně nastavení LVM, případně software RAID.

Po instalaci

V rámci výběru software jsem si zvolil prostředí Gnome. To je zde skutečně ve verzi 3.30, včetně čtečky Orca. Ačkoli odezva na stisk klávesy je narozdíl od jiných distribucí pomalejší (způsobeno konfigurací speech-dispatcher), tak nikde nic neprská a žádná písmena nejsou ukrajována ani při větší zátěži. Navíc se podařilo vyřešit nesnášenlivost mezi Espeakupem a Orcou, nestává se tak, že když mluví Espeakup jako první, Orca mluvit nebude a naopak.

Tichý

Ačkoli mezi Debianem a Ubuntu není zase až tak velký rozdíl, co se týče ovládání, jeden rozdíl je pravdu znatelný a tím je tichost větrání počítačů. Zatímco Ubuntu jede mnohdy na plné obrátky, zvláště, když máte grafiku od Nvidie či Amd, Debian neslyšíte. Ačkoli jsem prováděl nemalé zátěže, v podobě několika otevřených záložek a oken ve Firefoxu, do toho puštěný film i s obrazem a ještě otevřený Thumderbird, větráček jel na ty nejnižší obrátky. Je idět, že Debian opět potvrdil svoji stabilitu a odladěnost a kdo nelpí na nejnovějších verzích softwaru, může se Debian směle nainstalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.