Rubriky
Linuxové distribuce Nezařazené

Fedora 24, odladěný systém pro každého

Před několika dny byla vydána nová verze oblíbené linuxové distribuce Fedora. Pojďme se podívat, co nového přináší pro uživatele se zrakovým postižením.

Jako v každém novém vydání, i nyní došlo k upgradu desktopového prostředí Gnome a to na verzi
3.20. A je nutno dodat, že narozdíl od distribuce Sonar / Manjaro netrpí Fedora 24 prakticky žádnými neduhy, které uživatelé distribuce Sonar stále reportují. Těmito neduhy jsou zejména problémy, kdy odečítač Orca při ukončení jakékoli aplikace přestane reagovat a neustálé padání pulseaudia. Systém je svižný a dokonce se dá velmi dobře použít i na starším hardwaru, pojďme se však na přístupnost Fedory podívat od samotného začátku.

Live dvd

Jako dnes již téměř u všech distribucí je možné odečítač obrazovky použít po nabootování dvd. Bohužel, Fedora na fakt, že je připravena k použití neupozorňuje žádným zvukem, nicméně při stisku kombinace Alt Super s (Stanislav) se ohlásí zřetelně a s vyváženě přednastavenou hlasitostí. Úvodní obrazovka je zcela přístupná.

Instalátor

Instalátor se dočkal drobných úprav v přístupnosti, nicméně nijak nepomohou ke komfortnější práci. Instalátor například umožňuje odečítači obrazovky říct, že se mají vyplnit políčka s ikonou, ovšem tato ikona není nijak indikována, takže toto oznámení není nijak užitečné. Ani oznámení o neodpovídání hesel při vytváření hesla pro Roota není nijak užitečné, ba dokonce může být matoucí. Oznámení se totiž přečte ve chvíli, kdy dopíšete heslo do prvního políčka a nikoli v případě, kdy opravdu hesla při vepsání do obou políček neodpovídají. Ostatní problémy v přístupnosti při instalaci bohužel přetrvávají (jako například nekorektní ohlašování stavů u jednotlivých ikon), avšak nejsou překážkou ke zdárné instalaci systému. Horší je to s ručním přerozdělováním disku v rámci instalátoru, nástroj je absolutně nepřístupný, lze si však disk předpřipravit pomocí Gparted a to tak, že vytvoříte volné místo a necháte Fedoru, aby toto místo využila. Instalátor totiž při ponechané volbě automatického rozdělení disku jako první hledá jakékoli volné místo, které si sama formátuje dle potřeby.

Po instalaci

Po instalaci je Fedora připravena k použití. Jen škoda, že si systém při instalaci někam nepřenáší informaci, že při instalaci byla aktivována čtečka obrazovky. Mohl by ji totiž ihned při prvotním zobrazení přihlašovací obrazovky a také po následném přihlášení rovnou aktivovat. V tomto směru je nejlépe připravený Debian. Ten jakmile zjistí, že instalujete s asistivními technologiemi, postará se o jejich automatickou aktivaci po instalaci.

První kroky po instalaci

Budete-li chtít používat lokalizovaný Libre Office, budete nejprve muset doinstalovat český překlad, bohužel se při instalaci sám nedoinstaluje. Pozor také na Firefox, kde je Čeština již nainstalována, ale musí se aktivovat v Tools / Addons / Languages. Toto se také týká aplikace Thunderbird, kterou je nutné doinstalovat z repozitářů, protože Fedora používá jako výchozího emailového klienta Evolution, ten však stále není zpřístupněný tak, aby se dal dobře používat. Postup je tedy stejný, po instalaci Thunderbird je nutné v tools / addons / languages najít v seznamu Czech a potvrdit tlačítko enable.

Závěrečné hodnocení

Z celého systému mám vynikající dojem, rychlost je opravdu obdivuhodná, celkově je Fedora 24 velmi stabilní systém a v současné době je mojí primární distribucí.

Kde stáhnout

32 bit iso image
64 bit iso image

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.