Vítáme vás na hlavní stránce zabývající se linuxovou distribucí Fedora. Naleznete zde aktuální informace o této distribuci upravené pro nevidomé a odkazy ke stažení aktuálních verzí souborů.

Co je to Fedora Linux?

Nejprve si řekněme, co je to Linux obecně. Linux je označení pro otevřený operační systém, který patří do trojice nejpoužívanějších systémů na osobních počítačích spolu s MS Windows a Mac OS. Na rozdíl od těchto dvou ale bývá Linux dodáván s množstvím předinstalovaných aplikací.

Protože jde o systém svobodný, nabízejí jej různí dodavatelé s různými přibalenými aplikacemi, různou výchozí konfigurací apod. Těmto “variacím” říkáme linuxové distribuce. No a jedna z takových distribucí je právě Fedora. Na jejím vývoji se významně podílí společnost Red Hat, včetně své brněnské pobočky.

Samozřejmou součástí Fedory je také odečítač obrazovky Orca. Ten vám umožní pracovat s mnoha dalšími aplikacemi, ze kterých se distribuce skládá. Jmenujme namátkou webový prohlížeč Firefox, kancelářský balík LibreOffice, e-mailový klient Thunderbird či textový editor Geany s funkcemi vývojového prostředí. K dispozici jsou i čtečky dokumentů, OCR programy a mnoho dalších.

Upravená verze Fedory

Přestože je Fedora vybavena vším potřebným, považovali jsme za vhodné mírně ji vyladit pro potřeby nevidomých. Doinstalovali jsme některé užitečné programy, přednastavili některé volby pro usnadnění začátků práce s ní, doplnili dokumentaci apod. Celý systém jsme nainstalovali na flashdisk, aby byl k dispozici pro okamžité použití.

Svobodná licence umožňuje komukoli Fedoru stahovat, používat, měnit a dál šířit. Neomezena registracemi, licenčními čísly a vazbou na konkrétní hardware, lze ji z flashdisku spustit prakticky na libovolném počítači kompatibilním s 64bitovým PC, který umí bootovat z USB.

Kde získat Fedoru?

Momentálně jsme čerstvě vyrobili upravenou verzi distribuce Fedora 30. Zatím není k dispozici ke stažení příslušný obraz disku, ale během několika týdnů se tu objeví. Sledujte tuto stránku nebo se přihlaste do emailové konference.

Nabízíme předinstalovaný systém v podobě obrazu disku. Jde o soubor s příponou .img určený k nahrátí na USB disk. Pro ověření bezchybnosti stažení obrazu přikládáme též tzv. kontrolní součet, což je soubor s příponou .md5. Slouží k ověření toho, jestli při stahování souboru nedošlo k chybám.

Pokud byste si chtěli stáhnout aktuální neupravenou verzi Fedory, najdete ji na getfedora.org . O novinkách ohledně Fedory si můžete počíst na mojefedora.cz

Další informace

Upravenou Fedoru jsme představili na workshopu v rámci Podzimní Agory 2019. Zároveň vznikl i handout, který vám snad dá dostatek informací o tom, jak si Fedoru vyzkoušet. Najdete jej zde.