Fedora pro nevidomé

Vítáme vás na hlavní stránce zabývající se linuxovou distribucí Fedora. Naleznete zde aktuální informace o této distribuci upravené pro nevidomé a odkazy ke stažení aktuálních verzí souborů.

Co je to Fedora Linux?

Nejprve si řekněme, co je to Linux obecně. Linux je označení pro otevřený operační systém, který patří do trojice nejpoužívanějších systémů na osobních počítačích spolu s MS Windows a Mac OS. Na rozdíl od těchto dvou ale bývá Linux dodáván s množstvím předinstalovaných aplikací.

Protože jde o systém svobodný, nabízejí jej různí dodavatelé s různými přibalenými aplikacemi, různou výchozí konfigurací apod. Těmto „variacím“ říkáme linuxové distribuce. No a jedna z takových distribucí je právě Fedora. Na jejím vývoji se významně podílí společnost Red Hat, včetně své brněnské pobočky.

Samozřejmou součástí Fedory je také odečítač obrazovky Orca. Ten vám umožní pracovat s mnoha dalšími aplikacemi, ze kterých se distribuce skládá. Jmenujme namátkou webový prohlížeč Firefox, kancelářský balík LibreOffice, e-mailový klient Thunderbird či textový editor Geany s funkcemi vývojového prostředí. K dispozici jsou i čtečky dokumentů, OCR programy a mnoho dalších.

Upravená verze Fedory

Přestože je Fedora vybavena vším potřebným, považovali jsme za vhodné mírně ji vyladit pro potřeby nevidomých. Doinstalovali jsme některé užitečné programy, přednastavili některé volby pro usnadnění začátků práce s ní, doplnili dokumentaci apod. Celý systém jsme nainstalovali na flashdisk, aby byl k dispozici pro okamžité použití.

Svobodná licence umožňuje komukoli Fedoru stahovat, používat, měnit a dál šířit. Neomezena registracemi, licenčními čísly a vazbou na konkrétní hardware, lze ji z flashdisku spustit prakticky na libovolném počítači kompatibilním s 64bitovým PC, který umí bootovat z USB.

Kde získat Fedoru?

Momentálně jsme čerstvě vyrobili upravenou verzi distribuce Fedora 30. K dispozici je ke stažení obraz flashdisku o velikosti 32 GiB, který jsme rozdávali na Podzimní Agoře 2019. Tento obraz můžete nahrát na USB disk s kapacitou alespoň 32 GiB.

POZOR! Tento proces smaže veškerá data na cílovém zařízení! Následující proces doporučujeme provádět pouze zkušeným uživatelům. Pokud si nejste jisti, jak postupovat, raději vyčkejte, až bude k dispozici méně rizikový proces zprovoznění Fegory.

Pro nahrání obrazu můžete použít třeba program Rufus pro systém Windows. POZOR! V programu si pomocí písmene zvolíte cílové zařízení, na které se bude obraz nahrávat. Ujistěte se, že pod tímto písmenem je opravdu připojené to správné zařízení, na které chcete nahrávat!

V Linuxu se pro nahrání obrazu na zařízení používá většinou program dd. Opět ujistěte se, že obraz kopírujete na správné zařízení!

Obraz můžete stáhnout odsud. Jedná se o archiv ve formátu Zip, který je třeba před nahráním rozbalit. Mějte na paměti, že rozbalený archiv má skutečně velikost 32 GiB.

Pro ověření bezchybnosti stažení obrazu přikládáme též tzv. kontrolní součet, což je soubor s příponou .md5. Slouží k ověření toho, jestli při stahování souboru nedošlo k chybám. Stahujte zde.

Pokud byste si chtěli stáhnout aktuální neupravenou verzi Fedory, najdete ji na getfedora.org . O novinkách ohledně Fedory si můžete počíst na mojefedora.cz

Další informace

Upravenou Fedoru jsme představili na workshopu v rámci Podzimní Agory 2019. Zároveň vznikl i handout, který vám snad dá dostatek informací o tom, jak si Fedoru vyzkoušet. Najdete jej zde.