Rubriky
Audio Editory

Frescobaldi, přístupný editor pro Lilypond

Baví vás zapisovat noty v notovém jazyce Lilypond, ale při pomyšlení nad komplikovaným zápisem partitur se vám rozevírá kudla v kapse? V tom případě použijte Frescobaldi, který vám zápis notových partitur výrazně usnadní, navíc je od verze 3.0 přístupný napříč všemi platformami.

Co je to Frescobaldi a co umí?

Frescobaldi je textový editor s dalšími funkcemi pro zápis notových partitur v jazyce Lilypond. Bez znalosti tohoto jazyka se neobejdete, nicméně průvodce skladby za vás udělá vše nutné a vy tak můžete zapisovat jen noty. Frescobaldi za vás připraví jak hlavičku, tak patičku notového zápisu, včetně korektního nastavení všech nástrojů, příslušných klíčů i midi nástroje. Pro editaci výsledného souboru s příponou .ly pak můžete využít jakýkoli textový editor. V programu je obsažena také příručka pro jazyk Lilypond.

Užitečné funkce

Menu soubor, průvodce pro notový zápis, ctrl plus shift plus N – zde si můžete připravit vaši skladbu, od názvu až po nástroje, které chcete ve skladbě mít. Průvodce je rozdělen do několika záložek. Názvy a hlavičky, hlasy a nastavení notového zápisu. V první záložce si můžete zadat název skladby, věnování, podnázev a tak dále. Ve druhé záložce si můžete přidat party pro hudební nástroje. Nástroje jsou přehledně seřazené v kategoriích. Nástroje jsou rozdělené do dvou seznamů, v jednom je nabídka, ve druhém již přidané nástroje. Na záložce nastavení notového zápisu si můžete nastavit předznamenání, taktové označení a další vlastnosti notového zápisu. Vše je krásně přístupné. Výhodou tohoto průvodce je, že za vás vygeneruje celý zdrojový kód a vy už pak můžete rovnou zapisovat noty. Řádek pro zápis not je zakomentován frází %hudba následuje zde. O nic dalšího se nemusíte tedy starat a můžete začít rovnou sázet noty.

Menu Lilypond, vyrýt vydat, ctrl plus shift plus P – tento příkaz celý Lilypond zdrojový kód zkompiluje. Vytvoří .pdf a .mid soubor. Po kompilaci si můžete výsledek přehrát tak, že se dostanete do panelu midi pomocí ctrl plus tab a následně potvrdíte tlačítko přehrát. Zpět se vrátíte opět pomocí ctrl plus tab. Pozor, midi a .pdf se vytvoří jen v případě, že je to v patičce zápisu uvedeno. Průvodce notovým zápisem tyto funkce přidává automaticky.

Stáhněte si příklad

Následující příklad jsem začal s programem Frescobaldi 3.0, s odečítačem NVDA pro Windows a dokončil s odečítačem Orca pro Linux v distribuci Antergos.

Stáhněte si příklad stupnice C Dur

Odkazy

Domovská stránka Frescobaldi
Domovská stránka Lilypond

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.