Rubriky
Aplikace Nezařazené

Frescobaldi – zápis not s Orcou? Možná…

Na editor Frescobaldi jsem narazil náhodou při pátrání po nějakém notačním programu pro Linux. Vyzkoušel jsem jich mnoho, nicméně tento může být jednoho dne ten nejpřístupnější a dost možná i nejvyhledávanější nevidomými. Pojďme se podívat na to, proč.

Frescobaldi je software určený pro zápis not Lilypondu. Cílem je nabídnout nenáročný, ale výkonný
nástroj pro práci s notovým zápisem. Je vyvíjený v Pythonu za použití grafického prostředí QT, dle chování ve verzi QT 4. Jediný operační systém, kde jej lze nějakým způsobem používat s odečítačem obrazovky je Linux. Na ostatních platformách si s přístupností vůbec nerozumí. To jen potvrzuje domněnku, že je napsaný za použití prostředí QT ve verzi 4.

V současné době jsem v kontaktu s hlavním tvůrcem aplikace Frescobaldi a řešíme spolu možný přechod na QT 5 a dodělání a11y tak, aby jej bylo možné plnohodnotně používat.

Co funguje

V aplikaci Frescobaldi můžete s Orcou založit nový projekt, tj zadat název, autora skladby, vybrat tóninu, klíče a další vlastnosti skladby. Můžete také procházet dialogy, jako je dialog nastavení.

Co nefunguje

Nelze komfortně editovat notový zápis. Je sice zapsaný v klasickém textovém řádku, nicméně zde se projevuje známý problém, kdy nelze číst text po řádcích / slovech / znacích v QT 4 za použití qt-at-spi.

Závěrem

Věřím, že autoři aplikace Frescobaldi udělají vše pro to, aby tato aplikace byla přístupná i pro uživatele odečítačů obrazovky a pokud možno na všech platformách. O dalším průběhu vás budu informovat v komentářích k tomuto příspěvku.

Externí odkazy

Frescobaldi
qt-at-spi
Lilypond

2 reakce na „Frescobaldi – zápis not s Orcou? Možná…“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.