Rubriky
Grafická prostředí Nezařazené

Gnome 3.20, jako na horské dráze

Před několika dny jsem na svém počítači v linuxové distribuci Sonar / Manjaro obdržel Gnome 3.20, včetně nové verze odečítače obrazovky Orca. Jde sice o první verzi Gnome 3.20, nicméně musím říct, že neoplývám nadšením. Abych ale jen nekydal hnůj, budu se zabývat i klady a ty si dáme jjako první.

Klady

Navigace na webu

Opravdu musím pochválit vylepšené procházení webů. Orca se tak začíná přibližovat konkurenčním komerčním odečítačům pro win či Mac. Byla opravena celá řada známých chyb. Orca také automaticky oznamuje, zda-li byl odkaz již navštíven či nikoli. Výrazně došlo ke zrychlení načítání webového obsahu v rámci odečítače.

Co pak se to s tím obsahem ve schránce děje?

Orca nyní oznamuje, co provádíte s obsahem ve schránce, například, že jste do ní vložili výběr (text, soubor) a také co s ním děláte dál, vyjmut, zkopírován.

Zápory

Seznamy jako přepínače

Tuto chybu jsem osobně nahlašoval a byla již opravena, avšak aktualizace bude až součástí Gnome a Orca 3.20.1. Ve verzi 3.20 se všechny objekty, které známe jako seznamy, například hlasový výstup / řečový syntetizér v nastavení Orca je detekován pouze jako přepínač. Toto bylo způsobeno změnou v GTK+. Sice opraveno, ale zatím neaktualizováno. A musím říct, že tato chybka používání Linuxu a Gnome 3.20 značně ztěžuje.

Jak pak vypneme počítač, příteli?

Na klasicky přístupný dialog s tlačítky vypnout, restartovat a zrušit rovnou zapomeňme. Orca sice ohlásí, že systém bude vypnut za 60 sekund a každých 15 sekund ohlásí změnu času, ale na tlačítka pro vypnutí, restart či zrušení se jaksi nedá dostat. Pomocí plošného náhledu sice lze najít cosi jako tlačítko restartovat, jenže to nám není nic platné, jestliže chceme počítač doopravdy vypnout. O této chybě se ví, avšak nikdo z vývojářů Gnome, ani Orca se k ní zatím nevyjádřil.

Ach ne, zase se to kouslo!

Dost často se stává, že dochází k fatálnímu zaseknutí odečítače, při přechodu z otevřeného chatu v Pidgin do otevřeného okna Firefoxu. Orca nejde restartovat do té doby, než Firefox a Pidgin poslepu zavřeme sami.

Mutující hlas, hm?

Tato chybka se čas od času projevuje již velmi dlouho, avšak v 3.20 je to opravdu extrém. I přesto, že mám nastaveno ohlášení velkého písmene na „nic“, vypadá to, že není něco v pořádku. Neduh se většinou opravdu projeví při čtení textů v případě, kdy je ve slově velké písmeno, jenže hlasový výstup se chová tak, že zvýrazní celou frázi, což může být matoucí.

Závěrem

Jak jsem napsal výše, jde o první verzi 3.20 a pevně doufám, že se postupně ve verzích 3.20.1, 3.20.2… dočkáme změn k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.