Rubriky
Články Nezařazené

Jak je to s přehráváním rádií online v Linuxu

Mnoho mých známých se mě při přechodu z Windows na Linux ptají. A co takový Tapin radio, rozběhnu ho na Linuxu? Nebo existuje nějaká alternativa? Otestoval jsem pro vás pár aplikací, výsledky nejsou co se týče přístupnosti a ani funkčnosti nijak povzbudivé.

Radio tray

První přehrávač, který mi přišel pod ruku byl Radio tray. Bohužel musím konstatovat, že jeho přístupnost je nulová. Můžete sice stanici pustit, avšak po uzavření okna se minimalizuje a bohužel jej není možné z klávesnice obnovit. Menu s položkou restore se po rozkliknutí tlačítka na liště neukáže, navíc neobsahuje ani jeden český stream. Nelze také ovládat jeho hlasitost. Vybrané streamy se přehrávají naneštěstí s hlasitostí 100%.

Stream tuner 2

DO této aplikace jsem vkládal velké naděje. Po prvním otevření aplikace na mě však vyběhla celá řada nastavení, kterým jsem v mnoha případech ani nerozumněl. Nechal jsem tedy vše v defaultním nastavení a pokračoval na hlavní obrazovku, kde se nachází mnoho záložek, mezi nimi i Tunein, což mi dalo jakousi naději, že by zde mohly být i české stanice. A také že ano. V aplikaci se nachází asi jedenáct českých stanic, bohužel, ani jedna nefunguje. Navíc Stream tuner rádia otevírá v externím přehrávači, při instalaci se vám do systému nahraje přehrávač Audacious. Toto jde v nastavení Stream tuneru změnit, avšak tím, že se rádia otevírají v externím přehrávači tato aplikace dle mého názoru pozbývá smyslu.

Ostatní aplikace

Další stream přehrávače, které jsem testoval byly bohužel nepřístupné, takže se k nim nemohu nijak vyjádřit, navíc jejich vývoj není jistý.

Doporučení

Jediným opravdu funkčním řešením je ručně si vyhledat url streamu rádia, které si chcete pustit a otevřít jej ve vašem oblíbeném přehrávači. Nevypadá to totiž, že by v budoucnu někdo nějakou aplikaci, jako například Tapin Radio naprogramoval. Většina vývojářů se k tomuto problému staví tak, že když si můžu url najít sám, k čemu na to psát aplikaci. Určitě to také bude i nechutí se následně starat o databázi stanic a to musím vývojářům dát za pravdu. Ono udržovat databázi stanic, čítající několik tisíc položek není jistě lehké a určitě to zabere mnoho a mnoho času. Máte-li nějaký tip na aplikaci, která opravdu funguje neváhejte a podělte se s námi o ni v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.