Rubriky
Články

Jak vyzrát na neduhy Gnome desktopu 3.32

Ačkoli je Gnome desktop těžkopádný, má přecejen jisté výhody, které zatím jiné desktopy nemají, například kopírování souborů na pozadí, správa souborů na Google drive a další. Přináším pár tipů, jak obejít přístupnostní neduhy, které tento rozlehlý desktop přináší.

Přístupnější zobrazení

Gnome desktop je mnohem komfortnější, když je nastavené zobrazení v tabulce a ne v ikonách. Stačí přejít do domovské složky a klávesou tab najít tlačítko přepnout zobrazení a následně jej potvrdit klávesou mezerník, pozor nikoli enter, klávesa enter otevírá bez ohledu na to, kde se v okně nacházíte složku, na které je fokus, týká se i bočního panelu, ze kterého je možné přistupovat k úložišti na Google a k externím zařízením.

Bezpečné odpojování hardware

I s Orcou lze bezpečně odpojit hardware. Jak na to? V bočním panelu ve kterékoli složce najděte tlačítko s názvem flashky či disku, který chcete odpojit. Následně stiskněte klávesy shift F10 a tabem vyberte bezpečně odebrat či vysunout v závislosti na typu hardwaru. U externích disků je zpravidla tlačítko bezpečně vysunout a u flashek tlačítko odpojit.

Gnome-control-center

Gnome-control-center, aneb aplikace známá jako nastavení je přístupnostní katastrofa, naštěstí však pouze v navigaci, tedy v prvotní navigaci po startu aplikace. Jak si ji tedy zpřístupnit? V Gnome 3.30 tento trik použít bohužel nejde, z nějakého důvodu je v Orce nefunkční plošný náhled zrovna u aplikace gnome-control-center. V Gnome 3.32 je situace jiná. Stačí si pomocí plošného náhledu vybrat, kam chceme kliknout a kliknout levým tlačítkem. Následně je již možné navigovat se šipkami, potvrzovat enterem a tabem přecházet na rozkliknutý panel.

Gnome-initial-setup

Čím dál častěji instalátory distribucí upouští od vytváření uživatele během instalace, nechávají to na aplikaci gnome-initial-setup. Tato aplikace je přístupná, nicméně je potřeba, aby se Orca rozběhla o něco později. Doporučuji systém tak minutu až dvě po naběhnutí nechat v klidovém režimu a až po uplynutí Orcu aktivovat.

Přidání účtu Google

Budete-li si chtít přidat účet Google, učiňte tak až po dokončení nastavování systému. Ačkoli gnome-initial-setup tuto možnost nabízí, nelze ji využít s Orcou a mnohdy ani bez ní, okno s přihlášením totiž zamrzá. Když budete nastavovat účet Google později, je bohužel vždy nutné postupovat takto.

  • zadejte email a klikněte na tlačítko další
  • vypněte a zapněte Orcu
  • zadejte heslo a klikněte na přihlásit

Manipulace se soubory na pozadí

Velkým přínosem Gnome je, že můžete manipulovat se soubory na pozadí. UveĎme si to na příkladu. Budeme chtít ze složky Dokumenty přenést a nebo překopírovat všechny soubory do složky záloha. Vybereme všechny soubory, vložíme je do schránky pomocí ctrl C či vyjmeme pomocí ctrl X, vejdeme do složky záloha a vložíme je pomocí ctrl V. Neotevře se žádné okno, na obrazovce se ukáže informace o kopírování / přesunování a na tabulátor se ukáže tlačítko zobrazit operace, které po rozkliknutí ukáže detailní informace. Během kopírování můžeme okno, narozdíl od jiných operačních souborů zavřít. Na liště se ukáže oznámení o manipulaci se soubory, prostřednictvím něhož si můžete stav probíhající operace opět zobrazit, stačí kdekoli stisknout klávesy super plus písmenko V a následně enter. Díky této funkci se již nemůže stát, že si omylem kopírování či přesun dat přerušíte, či dokonce zastavíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.