Ačkoli je Gnome desktop těžkopádný, má přecejen jisté výhody, které zatím jiné desktopy nemají, například kopírování souborů na pozadí, správa souborů na Google drive a další. Přináším pár tipů, jak obejít přístupnostní neduhy, které tento rozlehlý desktop přináší.
Přístupnější zobrazení
Gnome desktop je mnohem komfortnější, když je nastavené zobrazení v tabulce a ne v ikonách. Stačí přejít do domovské složky a klávesou tab najít tlačítko přepnout zobrazení a následně jej potvrdit klávesou mezerník, pozor nikoli enter, klávesa enter otevírá bez ohledu na to, kde se v okně nacházíte složku, na které je fokus, týká se i bočního panelu, ze kterého je možné přistupovat k úložišti na Google a k externím zařízením.
Bezpečné odpojování hardware
I s Orcou lze bezpečně odpojit hardware. Jak na to? V bočním panelu ve kterékoli složce najděte tlačítko s názvem flashky či disku, který chcete odpojit. Následně stiskněte klávesy shift F10 a tabem vyberte bezpečně odebrat či vysunout v závislosti na typu hardwaru. U externích disků je zpravidla tlačítko bezpečně vysunout a u flashek tlačítko odpojit.
Gnome-control-center
Gnome-control-center, aneb aplikace známá jako nastavení je přístupnostní katastrofa, naštěstí však pouze v navigaci, tedy v prvotní navigaci po startu aplikace. Jak si ji tedy zpřístupnit? V Gnome 3.30 tento trik použít bohužel nejde, z nějakého důvodu je v Orce nefunkční plošný náhled zrovna u aplikace gnome-control-center. V Gnome 3.32 je situace jiná. Stačí si pomocí plošného náhledu vybrat, kam chceme kliknout a kliknout levým tlačítkem. Následně je již možné navigovat se šipkami, potvrzovat enterem a tabem přecházet na rozkliknutý panel.
Gnome-initial-setup
Čím dál častěji instalátory distribucí upouští od vytváření uživatele během instalace, nechávají to na aplikaci gnome-initial-setup. Tato aplikace je přístupná, nicméně je potřeba, aby se Orca rozběhla o něco později. Doporučuji systém tak minutu až dvě po naběhnutí nechat v klidovém režimu a až po uplynutí Orcu aktivovat.
Přidání účtu Google
Budete-li si chtít přidat účet Google, učiňte tak až po dokončení nastavování systému. Ačkoli gnome-initial-setup tuto možnost nabízí, nelze ji využít s Orcou a mnohdy ani bez ní, okno s přihlášením totiž zamrzá. Když budete nastavovat účet Google později, je bohužel vždy nutné postupovat takto.
- zadejte email a klikněte na tlačítko další
- vypněte a zapněte Orcu
- zadejte heslo a klikněte na přihlásit
Manipulace se soubory na pozadí
Velkým přínosem Gnome je, že můžete manipulovat se soubory na pozadí. UveĎme si to na příkladu. Budeme chtít ze složky Dokumenty přenést a nebo překopírovat všechny soubory do složky záloha. Vybereme všechny soubory, vložíme je do schránky pomocí ctrl C či vyjmeme pomocí ctrl X, vejdeme do složky záloha a vložíme je pomocí ctrl V. Neotevře se žádné okno, na obrazovce se ukáže informace o kopírování / přesunování a na tabulátor se ukáže tlačítko zobrazit operace, které po rozkliknutí ukáže detailní informace. Během kopírování můžeme okno, narozdíl od jiných operačních souborů zavřít. Na liště se ukáže oznámení o manipulaci se soubory, prostřednictvím něhož si můžete stav probíhající operace opět zobrazit, stačí kdekoli stisknout klávesy super plus písmenko V a následně enter. Díky této funkci se již nemůže stát, že si omylem kopírování či přesun dat přerušíte, či dokonce zastavíte.