Rubriky
Kancelářské nástroje

Libre Office 6.4 – přístupnosti zelená

Již několik let byla přístupnost kancelářského balíku Libre Office dosti podivná. Změna však přichází s verzí 6.4.1 a to podstatně k lepšímu.

My, co používáme Libre Office každý den víme, že prolést dialog s nastaveními bez toho, aniž by bylo nutné se vracet o objekt zpět, aby došlo k přečtení, na čem jsme vlastně stáli je, tedy vlastně bylo šílené. Mnohdy nebyl čten seznam kategorií nastavení, mnohdy na tab nedošlo vůbec k přečtení objektu s nastavením. Toto razantně řeší verze 6.4.1, kterou jsem si stáhl ze stránek libreoffice.org, odinstaloval jsem kompletně tu verzi, kterou obsahovala moje distribuce a nainstaloval, v Ubuntu příkazem sudo dpkg -i *.deb a ve Fedoře rpm -I *.rpm. Před tím je samozřejmě nutné rozbalit stažený instalační balíček, je ve formátu .tar.gz, soubory se pak nachází ve složce LibreOffice_číslo_verze/DEBS. A co se ještě zlepšilo?

Celkově došlo ke zrychlení celé sady, Libre Office se nyní načítá výrazně rychleji a přístupnost se posunula zase o krok dál. Například při formátování dokumentů již není nutné věčně restartovat čtečku, všechny dialogy jako výběr písma atd byly optimalizovány pro přístupnost. Calc už neuvádí čtečku do stavu hanging při editaci vzorců a čtení .pdf pomocí Writeru je téměř stejně kvalitní, jako při čtení v MS Office.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.