Rubriky
Rychlovky

Malý krůček pro Gnome, malý krok pro zpřístupnění

V minulých dnech jsem vedl intenzivní diskuse s Gnome foundation ohledně financování přístupnosti Gnome software. Stav zpřístupnění není ideální a mnoho členů konference Orca list se dožaduje možnosti přispívat finančním darem, ať už jednorázově či měsíčně právě na zpřístupnění. Výsledkem jednání je usnesení tohoto znění. Speciálně na zpřístupnění, ale ani na cokoli jiného konkrétního není možné přispívat. Gnome foundation totiž toto neumožňuje, nicméně návrh byl přijat a budou se jím zabývat. Není tak vyloučené, že v budoucnu si bude možné zvolit, kam konkrétně bude možné finanční dary posílat.

Ve druhé části diskuse jsme přešli ke konkrétním problémům se zpřístupněním a že jich Gnome ve verzi 3.34 má víc, než je zdrávo. Výsledkem tohoto jednání je požadavek od Tobiase Muellera všechny neduhy shromáždit a poslat je přímo jemu. Tým, který pak má přístupnost pod palcem dostane za úkol se jimi zabývat.

S jednání s Gnome foundation mám dobrý pocit, nevypadá to, že by jim byla přístupnost lhostejná. Jen se jí nezabývají tak intenzivně, jak by bylo potřeba, ale snad se to brzy změní. Je třeba si uvědomit, že na přístupnosti Gnome stojí přístupnost i ostatních desktopů, takže se to týká také uživatelů, kteří používají Mate Desktop či XFCE. Jen čas ukáže, co bude dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.