Rubriky
Grafická prostředí Nezařazené

Mate desktop gtk3 – přístupnost nepřístupnost

Mate desktop je jakýmsi nástupcem Gnome 2.x, vypadá prakticky stejně a prakticky stejně se ovládá. Dokud byl vývoj pod GTK ve verzi 2, dalo se mluvit o relativně dobře přístupném grafickém prostředí.

O Mate

Rychlé a nenáročné grafické prostředí Mate Desktop je nástupcem grafického prostředí Gnome 2. Názvy některých aplikací se sice změnily, Gedit není Gedit, ale Pluma, Nautilus není Nautilus ale Caja, ale jinak zůstalo vše při starém. Až do verze 1.12 bylo prostředí vyvíjeno za pomoci knihovny GTK 2.X, tedy jako staré Gnome 2, avšak s verzí Mate 1.14 se definitivně přešlo na vývoj s knihovnou GTK ve verzi 3.X a výsledek v přístupnosti? Jeden velký horor.

Procházení souborů – po paměti možná

V Mate GTK 3 bohužel nefunguje tak základní věc, jako je procházení souborů ve složkách, čtečka obrazovky prostě při pohybu v seznamu souborů a to i na ploše nehlásí vůbec nic, což je opravdu obrovský nedostatek.

Panely – kde jsou?

Z nějakého důvodu, i když je nastavena, nefunguje kláv. skratka pro přepínání mezi panely a pracovní plochou. Připojit se tedy k Wifi je opravdu pro experty. Je totiž nutné nastavit Wifi pomocí manažera připojení, což vyžaduje perfektní znalosti doslovného názvu sítě, hesla a případně dalších parametrů.

Aplikace pod rootem – a je ticho

Nahodit Gparted, nebo zeditovat si nějaký textový soubor se čtečkou není žádný problém. Nepoužíváte-li ovšem Mate Desktop. Tento problém je znám již od verzí, kdy se vyvíjel pomocí GTK 2. Očekávalo se, že tento neduh bude odstraněn přechodem na GTK 3. Jediné, co se ovšem změnilo je to, že Orca již nedodává slovíčko nepřístupné za název aplikace, ale stejně nemluví prakticky nikde, ať už nahodíte Gparted, nebo editujete s Plumou. Pro editaci textu můžete doinstalovat gedit a ten pomocí roota nahodit, to fungovat bude, nicméně rozhodně to nepřidá na komplexním fungování Mate Desktop.

Závěrem

Víte-li, že vaše distribuce plánuje při příští aktualizaci přejít na Mate GTK 3, raději s aktualizací, tedy používáte-li čtečku obrazovky Orca, vyčkejte. V dohledné době se bude týkat Ubuntu Mate 16.10. Věřím, že vzhledem k celoplošnému přechodu na GTK 3 se výše popsanými neduhy začnou vývojáři více zabývat a že i nové Mate bude přístupným desktopovým rozhraním. Je totiž vhodné pro starší počítače, ale také pro linuxové začátečníky.

Externí odkazy

GTK project
MATE Desktop Environment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.