Rubriky
Editory Nezařazené

MuseScore 2, naděje nevidomým hudebníkům

„Jak na počítači zapisovat noty tak, abych věděl, co opravdu zapisuji?“, tuto otázku si klade nejeden nevidomý hudební skladatel. Existuje samozřejmě možnost psát vše podle sluchu, avšak pokud se při zápisu not spletete a všimnete si toho až za hooooodně dlouhou dobu, jistě vás berou všichni čerti. Nové a zcela unikátní řešení přináší notový editor MuseScore 2. Bohužel, ač je jeho rozhraní přístupné na všech platformách, ona kouzelná funkce funguje pouze na platformě Windows s odečítačem NVDA, což je škoda. A co tedy umí tak zázračného?

MuseScore je editor notového zápisu. Můžete zapisovat nejrůznější party. Pro klavír, dechy, smičce a další. Po vytvoření nového zápisu můžete s odečítačem NVDA slavit. Pokud totiž zapíšete jakoukoli notu, nejen, že uslyšíte tón, ale navíc vám NVDA řekne, co jste zapsali. Např „nota c5 čtvrťová nota hlas 1 takt 1 doba 1 osnova 1“ a to není vše. Pokud zapíšete not víc, při kontrole šipkami vám NVDA také vše ohlašuje a tím je kontrola zápisu mnohem efektivnější. Navíc můžete ještě využít dvě klávesové skratky pro ještě lepší kontrolu celého zápisu a těmi jsou ctrl alt shift šipka vlevo a to samé se šipkou vpravo. Touto navigací se kontrola rozšíří na všechny prvky, včetně klíčů, taktových označení a dalších intervalů v případě, že zapisujete akordy či intervaly.

Závěrem

MuseScore 2 je první editor, který má tuto funkci zpřístupnění. Pokud se podaří zajistit, aby čtení zápisu fungovalo ve všech odečítačích a na všech platformách, půjde o první přístupný multiplatformní editor vůbec.

Stránky a ke stažení

MuseScore 2 naleznete na těchto stránkách, kliknutím na download se začne stahovat nejnovější verze pro váš systém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.