Rubriky
Nezařazené Novinky

Orca 3.20 prakticky

V minulém článku jsme se podívali na zoubek novému Gnome a některým neduhům, které tato nová verze přináší. Pojďme se nyní zaměřit konkrétně na odečítač Orca, který prošel výraznými vylepšeními. Odmysleme si teď Gnome 3.20 a povězme si něco o nové verzi samotného odečítače.

Web o něco pohodlněji

Verze 3.20 přináší hned několik novinek v oblasti zpřístupnění webů. První z nich je, že Orca sama rozpozná, jestli odkaz, na který jsme se právě přesunuli byl či nebyl již někdy navštívený. Pokud ano, řekne nám „navštívený odkaz“, pokud ne, řekne jen „odkaz“. Další novinkou je možnost nechat si vyčíst základní informace o stránce po jejím načtení, například kolik má nadpisů, odkazů, orientačních bodů a formulářů.

Ukazatelé průběhu zvukem

Tato funkce je známá všem uživatelům komerčních odečítačů, avšak Orca má tuto funkci dotaženou do naprosté dokonalosti. Dokáže totiž odlišit úplný začátek a úplný konec ukazatele, tedy 0 procent a 100 procent a to tím, že zvuk, kterým se průběh ukazatele indikuje je mnohem delší, což velmi oceňuji, protože tak s jistotou poznám, že je operace opravdu dokončená – 100 procent, nebo že právě teď začala – 0 procent.

Pravopis přesněji

Byla výrazně přepracována detekce pravopisných chyb. Nyní je možné kontrolovat pravopis prakticky v jakémkoli editačním poli. Toto fungovalo již dříve, nicméně v některých aplikacích byla detekce velmi nepřesná, což se nyní změnilo.

Zvuková návěstí

V adresáři /home/uzivatel/.local/share/orca přibyl adresář sounds. Ten by měl sloužit pro zvuková návěstí, zatím však nejsou oficiálně podporovaná, ale již brzy se možná dočkáme možnosti rozlišování objektů – tlačítek, editačních polí…, pomocí zvukových návěstí. Tuto funkci ocení především ti uživatelé, mající sluchovou vadu a mohou tak mít problém zřetelně zaslechnout, jestli se jedná o tlačítko, editační pole, nebo přepínač.

Závěrem

Závěrem je nutné podotknout, že za vývojem odečítače stojí jeden jediný člověk a překladatelé. Je obdivuhodné, že i s jedním vývojářem – vlastně vývojářkou je Orca na takové úrovni, na jaké je. Samozřejmě, že se najdou nepříjemné chybičky, které mohou používání samotného operačního systému znepříjemnit, na druhou stranu je vždy možné vývojářku kontaktovat, nebo chyby hlásit na mailing listu, či přímo na bugzille k tomu určené. Vývojářka je vstřícná a ochotná. Také je nutné podotknout, že za všechny neduhy nemůže nedostačující počet vývojářů samotného odečítače. Mnoho z nich je totiž v samotném prostředí Gnome a opravdu není v silách jednoho člověka pracovat na vývoji odečítače a současně kontrolovat nedostatky celého grafického prostředí, ale i tak je přístupnost Linuxu na velmi dobré a někdy i srovnatelné úrovni s komerčními platformami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.