Rubriky
Novinky

Orca 3.34.0 – mnoho vylepšení přichází

Nedávno jsem zahájil intenzivní spolupráci s jedinou vývojářkou odečítače Orca a jsem potěšen, že vám mohu oznámit žhavé novinky, které budou představeny v říjnu letošního roku. CO se v odečítači mění?

Jako první vám představím unikátní možnost, kterou uživatelé Nvda znají již velmi dlouho. Orca přichází s možností osoby u hlasového výstupu Espeak a tak si budeme moci i my, uživatelé Linuxu dopřát osoby jako Max, Klad, Michael, Male 1 až 8 a dalších. Seznam osob nebude mezi hlasy, je pro něj vyčleněn další seznam umístěný ihned vedle jazyka hlasového výstupu.

Mezi převratné novinky pak patří prohlížení webu. Konečně byl vyřešen problém, kdy Orca nerespektovala, kde se nachází kurzor na tab a na šipky. Dělo se, že uživatel si mohl stiskem tabu přesunout fokus na horní řádek stránky, toto se nyní již neděje. Navíc jsou plně podporovány živé regiony a stabilita při načítání stránek. Nyní bude načítání o mnoho rychlejší, než dřív. Sám vývojovou verzi pochopitelně testuji a jsem schopen používat například nemobilní Facebook.

Další úpravy byly provedeny v přístupu k některým objektům, zejména velkým seznamům a tabulkám. Bude tak možné používat například aplikaci Gitg (grafický správce git repozitářů), aniž by docházelo k zamrznutí odečítače v případě, že changelog obsahuje několik tisíc položek.

Orca 3.34.0 bude obsahovat celou řadu vylepšení a oprav, ale o těch si povíme něco víc, jakmile vyjde nová verze grafického prostředí Gnome. O tom, jak si nainstalovat vývojovou verzi Orca si detailně povíme v následujícím článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.