Přehled distribucí

Co je to distribuce

Linuxová distribuce je operační systém, který vyvíjí komunita vývojářů. Jednotlivé distribuce se od sebe odlišují, ať už ve způsobu instalace software, volitelných ovladačů či použitého grafického prostředí, ale také způsobu využití konkrétní distribuce. Na této stránce naleznete přehled těch nejpoužívanějších a nejrozšířenějších linuxových distribucí.

Distribuce pro nevidomé

Zvláštní kategorií jsou distribuce připravované přímo pro nevidomé. Zpravidla obsahují předpřipravené a automaticky aktivované technologie zpřístupnění a uživatel se tak nemusí o nic starat.

Sonar Gnu Linux

Distribuce založená na Manjaro Linux. Vyvíjí se ve verzi Gnome Edition a Mate Edition v závislosti na použitém grafickém prostředí. Aktualizace systému probíhá procesem průběžné aktualizace, takže pro získání nejnovějšího software nemusíte instalovat vždy jen z nejnovějšího média. Oficiální verze této distribuce jsou vždy naprosto stabilní a plně funkční.

Vinux project

Tento projekt vznikl cca před deseti lety. V současnosti jde o modifikované Ubuntu 14.04 LTS, které sice obsahuje starší software, nicméně nejnovější technologie zpřístupnění. Cílem komunity je vytvořit jednoduchý operační systém pro každého. V rámci systému lze přepínat mezi Mate Desktop, Gnome Desktop a výchozím, avšak lehce modifikovaným Unity. Tuto distribuci doporučujeme používat méně zkušeným uživatelům.