Rubriky
Hrajeme si s betičkami Nezařazené

Sonar 16.06 beta, málo času, mnoho práce

Linuxová distribuce Sonar je založená na linuxové distribuci Manjaro. Ta je zase založená na distribuci Arch Linux. Jde o distribuci vyladěnou výhradně pro potřeby nevidomých a tento měsíc by měla vyjít její další verze. Pojďme se podívat, jak se této distribuci daří.

Úvodem je nutno říct, že vydání verze 16.06 je plánováno dle označení právě na červen tohoto roku a k dispozici je tak již první beta verze. S touto beta verzí jsem měl možnost pracovat, ale nejdříve si něco povíme o Sonaru obecně.

Distribuce Sonar vznikla před pár lety. Cílem vývojářů je připravovat distribuci s předpřipravenými a automaticky aktivovanými technologiemi zpřístupnění. Mimo toho nepoužívá výběr software jako Manjaro a má modifikované některé systémové klávesové skratky. Výhodou distribucí založených na Arch Linuxu jsou automatické aktualizace software bez nutnosti aktualizovat celou distribuci. Arch je prostě jen jeden a jakmile vyjde aktualizace čehokoli co obsahuje, nemusíte povyšovat systém a po případné reinstalaci vám správce aktualizací okamžitě nabídne aktualizace všech balíčků, což osobně považuji za obrovské plus oproti jiným distribucím, které vycházejí např co půl roku, avšak je nutno dodat, že se může stát, že právě díky tomuto systému průběžných aktualizací nemusí vždy být cílový systém stabilní a právě Sonar 16.06 beta je toho příkladem.

Asi největším neduhem je v současné době nefunkční balíček sonar-gnome-settings, který obstarává modifikaci klávesových skratek, takže je nutné používat výchozí klávesové skratky pro hlasitost zvuku a podobně. Vliv na spouštěcí skratku odečítače to nemá. Dalším problémem je Orca, která nestartuje z live dvd. To by mělo být brzy opraveno. Další komplikací je verze at-spi, která způsobuje padání Orca, o kterém jsem se zmínil v recenzi Fedory 24. Tento problém se projevuje prakticky všude a udržet tak systém ve stabilním chodu je zatím prakticky téměř nemožné.

Závěrem

Konec června se blíží a distribuce ještě rozhodně není připravená pro nasazení běžným uživatelům, takže je dost možné, že její vydání bude odloženo. Jsem v intenzivním kontaktu s lidmi, kteří se o vývoj starají a všechny nalezené problémy s nimi konzultuji. Je nutné říct, že velmi naslouchají uživatelům a opravdu se snaží všechny nalezené problémy brát vážně, proto této distribuci přeji z celého srdce jen ten nejpříznivější vývoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.