Rubriky
Linuxové distribuce Nezařazené

Sonar 16.07, důkladný test, aneb i takhle by to mohlo být, ale…

V nedávném článku jsme si řekli něco o testovací verzi distribuce Sonar. Před necelým měsícem byla vydaná verze s označením 16.07. Pojďme se na ni tedy podívat.

úvodem

Na začátek je nutno říct, že od tohoto vydání již nenaleznete projekt Sonar na sourceforge, kde jej bylo možné od jeho počátku stahovat. Z důvodů politiky
Sourceforge přešli vývojáři Sonaru na svůj vlastní server. Nové verze tedy můžete stahovat z odkazu download.sonargnulinux.com.

Boot

Nyní se pojďme zaměřit na samotné live dvd. Pro náš test byla použita edice s desktopem Gnome. Bohužel, Orca ani ve finální verzi 16.07 nenaběhne sama a to, že je systém připraven není bohužel nijak indikováno. Je tedy nutné čtečku obrazovky zapnout ručně a to klasickým způsobem.

Instalace

Jelikož vývojáři distribuce Manjaro, na které je Sonar postavený nereagují na reportovanou chybu v instalátoru Calamares, je nutné stále používat zastaralý instalátor Thus. Konzolový totiž kdo ví proč, nefunguje. Jako vždy, tak i nyní se setkáme s problémem výpadku přístupnosti po nastavení rozložení klávesnice, někdy i před dialogem s rozložením klávesnice. Je tedy nutné stisknout klávesu Escape a na výzvu, zda-li si přejete instalaci ukončit klepnout na tlačítko ne a instalace může směle pokračovat dále.

Po instalaci

Po instalaci ihned doporučuji otevřít dialog nastavení / podrobnosti a ve výchozích aplikacích přenastavit výchozí prohlížeč na Firefox a výchozí audio a video přehrávač na jakýkoli jiný než výchozí. Defaultně je totiž pro web nastavený prohlížeč WWW a na audio a video je nastaven editor videí.

Instalace software a aktualizace

Manjaro přineslo novou verzi grafického správce balíčků Pamac, jehož přístupnost byla naprosto překopána a celá aplikace se tak stává kompletně ne nepřístupná, ale nepřehledná. Doporučuji tedy namísto této grafické aplikace používat terminál.

Dále doporučuji aktualizovat systém pomocí příkazu sudo pacman -Syu a dohrát pomocí pacman -S libreoffice-fresh-cs češtinu do Libre Office a následně také nahrát češtinu do Firefoxu a Thunderbirdu. Instalátor navzdory výběru češtiny totiž tyto balíky ignoruje, stejně jako ignoruje balík acore-cs, který Libre Office využívá pro kontrolu pravopisu. Tento balík Manjaro neobsahuje vůbec a balíky jako hunspell-cs a mythes-cs musíte nainstalovat z AUR. Vývojáři Sonaru přislíbili, že se postarají o to, aby byl Sonar připravený i pro české uživatele, avšak zatím se tak stále nestalo.

Závěrem

Systém je celkově stabilní. Oželíte-li kontrolu pravopisu a budete-li mít trpělivost ručně doinstalovat podporu češtiny pro některé aplikace, dostáváte do rukou systém, který má své určité výhody, těmi jsou například průběžné aktualizace. Nemusíte tak řešit každého půl roku přechod na novější verzi. Osobně doufám, že se známé chyby opraví a že bude distribuce Sonar lépe připravena jak pro české, tak i pro všechny uživatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.