Rubriky
Hrajeme si s betičkami Nezařazené

Ubuntu 16.04 daily, přístupnost pod drbnohledem

Ano, je to tak. Záměrně nepíši pod drobno, ale drbno hledem, protože nové Ubuntu se zatím stále ještě chystá a do jeho vydání zbývá ještě měsíc a pár dnů. Zajímá-li vás však, co bude v této verzi nového v oblasti přístupnosti pro nevidomé, čtěte dále.

Nejprve mi dovolte podotknout, že tento článek píši právě v novém Ubuntu v prohlížeči Firefox a s odečítačem obrazovky Orca ve verzi 3.18.2 a Brltty 5.3.1. Ale teď už k zásadním změnám.

Úvodní obrazovka s výběrem jazyka je pryč

Ti z vás, kteří používáte Ubuntu delší dobu jistě víte, že od verze 11.10 fungovala skratka ctrl plus es po nabootování a nastartoval se odečítač Orca. Následoval výběr jazyka a možnost přímé instalace a nebo vyzkoušení si live média. Toto se ještě do ledna nezměnilo, nicméně dnes je tomu jinak. Systém nabootuje do anglického rozhraní a přímo na pracovní plochu, takže odečítač nyní můžeme nastartovat jedině pomocí kláves alt plus super plus es. Poznámka, možná, že se takto chová jen na počítačích s UEFI, nemám možnost otestovat na něčem starším.

Instalátor o krůček blíže k informacím

Instalátor se prakticky téměř nezměnil, tedy až na jednu drobnost. Zatím docela padá, ať už ubiquity-language, či ubiquity-parted, ale to se jistě vychytá. Co se zpřístupnění týče, tak pomocí plošného náhledu lze číst progressbar. No, furt lepší, než slovíčko blank, prázdný či panel, no řekněte…

Login a po něm při starém

Po instalaci se na přihl obrazovce Orca sama nenastartuje. Naštěstí je zde starý dobrý bubnovací zvuk a Orcu tak můžeme nahodit opět pomocí alt super es. To samé musíme udělat po prvním nabootování do čistého systému.

Hele, kde je centrum softwaru pro Ubuntu?

To je dobrá otázka. Vývojáři Ubuntu se rozhodli upustit od léty vyvíjeného vlastního produktu ubuntu-software-center a nahradili jej dnes již známým gnome-software. Co se týče instalace aplikací, je to jistě správné řešení, co se týče přístupnosti, avšak některé aplikace tato utilitka nevidí, což je jistě škoda, neboť je třeba sáhnout po terminálu a starém, dobrém, apt-get.

Chcete si to také zkusit?

Chcete-li si také zkusit hrát s testovací verzí, naleznete ji na této adrese cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/. Doporučuji však velmi zkušeným a ostříleným uživatelům. Připomínám ještě, že po vydání verze 16.04 se do tohoto adresáře budou nahrávat buildy pro 16.10.

Závěrem

Podaří-li se doladit některé mouchy této verze, myslím, že půjde o jednu z nejlépe odladěných verzí, co se týče stability i přístupnosti. Nad očekávání došlo k výraznému zlepšení přístupnosti samotného prostředí Unity-desktop, což jistě napomůže ke komfortnějšímu používání celého systému, ale uvidíme za měsíc, kdy se vám opět ozvu a to už s ostrou – produkční – verzí.

Happy testing,
Pavel Vlček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.