Rubriky
Články

Ubuntu Mate 18.04 LTS – přístupnosti zelená plus pár tipů

Ve čtvrtek, 26.04.2018 bylo oficiálně vydané Ubuntu 18.04 LTS (s dlouhodobou podporou). V dnešním článku se však zaměříme na verzi Ubuntu Mate, jak již název napovídá s grafickým prostředím Mate Desktop. Co nového přináší v přístupnosti?

Přístupnosti zelená

Narozdíl od předchozích verzí Ubuntu Mate se tato řadí mezi nejpovedenější. Korektně funguje klávesová zkratka pro start Orca, tj Alt plus Super plus S, lze ji použít již při výběru jazyka na live dvd, přičemž úvodní obrazovka je přístupná, včetně instalátoru, jak přímo z plochy po kliknutí na vyzkoušet, tak přímo z úvodní obrazovky po kliknutí na instalovat. Zkratka funguje rovněž na přihlašovací obrazovce, která je plně přístupná.

Revoluce ve čtení pdf

Ubuntu Mate 18.04 obsahuje Mate desktop ve verzi 1.20. Součástí Mate desktop je pdf čtečka Atril, která dosáhla největší revoluce v oblasti přístupnosti. Po otevření dokumentu pdf stačí stisknout klávesovou skratku f7, potvrdit tlačítko ano a čtení pdf může začít a to stejným způsobem, jako čtení jakéhokoli textového dokumentu. Jediné pdf dokumenty, které se mi nedařilo přečíst byly generované zprávy z datové schránky, proč, to netuším.

Gparted – práce s ním je možná

Mnoho nevidomých uživatelů odmítalo používat Mate desktop obecně, protože některé aplikace využívaly a využívají gksu režim, který není v Mate desktop přístupný. Nyní lze v terminálu otevřít jakoukoli aplikaci tak, že ji lze použít i s Orcou. Jak?
Otevřete terminál a do něj vepište například pro gparted:
sudo -E gparted
namísto gparted lze dosadit jakoukoli další aplikaci, která se hlásí jako super uživatel a nelze se v ní pohybovat s Orcou.

Jeden přístupný panel se všemi ikonami

Dalším neduhem, který však stále trvá jsou panely. Pokud jsou dva či více, vždy se lze s klávesnice dostat jen na ten první, což je problém v případě, kdy se chcete připojit k wifi síti, protože panel s připojením k wifi, bluetooth, hlasitostí… je druhý, ale i to má své řešení. V terminálu zadejte následující příkaz:
mate-panel –reset –layout redmond
a je hotovo.

Závěrem

Ubuntu Mate 18.04 LTS používám jako primární operační systém na svém ultrabooku již od první bety, vydané někdy začátkem ledna a jsem velice spokojený. Pevně věřím, že se přístupnost pracovního prostředí Mate bude i nadále zlepšovat a bude moci plně konkurovat prostředí Gnome, které začíná být čím dál více nepřehledné a náročné na výkon počítačů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.