Rubriky
Linuxové distribuce Nezařazené

Vinux, proč jej všichni chtějí?

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek derivátu distribuce Ubuntu, kterou její vývojáři nazvali Vinux. Jde o linuxovou distribuci upravenou pro potřeby nevidomých. Takovýchto distribucí je ale samozřejmě více, proč je právě Vinux ten nejvyhledávanější, když je postavený na Ubuntu 14.04, jehož software není zrovna nejaktuálnější?

Vždy aktuální čtečka

Pravdou je, že se zatím stále daří implementovat poslední vydání odečítače Orca a uživatelé pro to nemusí dělat vůbec nic. Stačí jen aktualiizovat systém.

Tři předkonfigurované desktopy

Ve Vinuxu nalezneme jak Unity, tak Mate a Gnome. Desktopy jsou předkonfigurované, takže si stačí jen vybrat ten, který vám vyhovuje.

Zvuková schémata

To, že vám Linux po přihlášení do grafického prostředí zahraje nějaký zvuk a nejen po přihlášení je dnes výjimkou. Vinux je přednastaven tak, že vás zvuková návěstí provází prakticky celým systémem. Ať už se ukáže dialogové okno s otázkou či chybou, ať už zaškrtnete tlačítko či vyberete přepínač, vždy se něco ozve. Mezi nevidomými a nejen mezi nevidomými je tato funkce čím dál tím víc vyhledávána, bohužel z grafických prostředí čím dál více odstraňována.

Technická podpora

Komunita Vinuxu nabízí vynikající technickou podporu, která se dotazům uživatelů i neuživatelů Vinuxu opravdu věnuje. Dokonce nabízí k zakoupení i některé komerční hlasy, které zní podobně jako ty ve Windows. Toto se týká pochopitelně jen jazyka anglického. Nebrání se ani hrám určeným původně pro Windows, takže si můžete zahrát třeba Alter Aeon či jiné, se vším vám ochotně poradí.

Osobní zkušenosti

Osobně nejsem zastáncem distribucí, které se musí povyšovat. Mám raději ty, založené na rolling updates, nicméně Vinux jsem si oblíbil a nějak mi ani nevadilo, že nemám nejnovější Libre Office či Vlc media player. Líbilo se mi, že ať jsem si vybral pro své používání jakýkoli desktop, vždy jsem viděl jen jeho součásti, takže v Gnome jsem viděl jen aplikace pro Gnome Desktop, v Mate zase jen ty pro Mate desktop. Celkový dojem z této distribuce mám dobrý a doporučit ji mohu jak začátečníkům, tak i pokročilým a ostříleným linuxářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.